Czy wiesz, że możesz jeździć nowym samochodem bez ogromnych wydatków związanych z posiadaniem auta? Taka opcja istnieje i nazywa się leasingiem samochodowym.
Zalety leasingu
Zaczniemy od wyjaśnienia najważniejszych zalet tej alternatywy.
1. Płatności rozłożone na kilka lat
Największą zaletą leasingu jest to, że płatności związane z leasingiem są rozłożone na kilka lat, więć nie wiąże się to z jednorazową wpłatą gotówki.
2. Brak ryzyka zetarzenia się technologii
Istnieje duże ryzyko, że technologia stanie się przestarzała, a w przypadku pojazdów proces ten jest dość przyspieszony. Znane jest powiedzenie, że samochody zaczynają tracić na wartości zaraz po opuszczeniu salonu. W tym sensie leasing przynosi ogromne korzyści i pozwala uchronić firmę przed ryzykiem inwestowania w technologię, która wkrótce może stać się przestarzała. Przykładowo, wiele podmiotów oferuje klauzule w umowie leasingowej, aby klient mógł wymienić samochód przy każdym odnowieniu leasingu. Dzięki temu klient może co jakiś czas dokonywać aktualizacji i czerpać korzyści z nowych technologii.
3. Korzyści podatkowe
Firmy, które wybierają tę alternatywę mają tę przewagę, że wydatki na leasing lub opłaty leasingowe są uznawane za koszty operacyjne organizacji. Z tego powodu można je odliczyć od podatku.
Istnieje także możliwość wzięcia w leasing motocyklu – poznaj lepiej tę opcję: https://twojemoto.pl/wziecie-motocyklu-w-leasing-co-warto-wiedziec
Wady leasingu
Jednak leasing to nie tylko zalety. Ma też pewne wady, które przedstawimy poniżej.
1. Procedury i dokumentacja
Ogólnie rzecz biorąc, zawarcie umowy leasingu jest procesem złożonym i wymaga obszernej dokumentacji, co może prowadzić do powstania dodatkowych kosztów.
2. Brak prawa własności do samochodu
Po zakończeniu okresu leasingu nie stajesz się właścicielem samochodu, mimo że przez lata wpłaciłeś znaczną kwotę pieniędzy.
3. Konserwacja samochodu
Jesteś odpowiedzialny za utrzymanie i prawidłowe funkcjonowanie samochodu, który wziąłeś w leasing, co jest dość problematyczne, jeśli weźmiesz pod uwagę, że płacisz za naprawy samochodu, który musisz zwrócić po kilku latach.
4. Zadłużenie
Jest to średnioterminowy dług miesięczny, który może stworzyć nierównowagę w finansach osobistych lub firmowych, jeśli nie zarządzasz odpowiednio swoimi finansami.
Aby podpisać umowę leasingu samochodu z instytucją finansową, powinieneś najpierw ocenić korzyści i obawy, jakie wniesie to do Twojego życia. Ważne jest, aby pomyśleć o tym, jak przydatny będzie dla Ciebie pojazd oraz o projekcji Twoich finansów osobistych w najbliższych latach. Pamiętaj, że w wielu przypadkach, jeśli masz pieniądze na zakup samochodu, robienie tego jest bardziej opłacalne w średnim i długim okresie, ponieważ nie będziesz się martwić o miesięczną opłatę.